Aktualności

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu naukowym. Uprzejmie prosimy o wypełnienie jednego z kwestionariuszy w zależności od miejsca Państwa zamieszkania:

 

- Kwestionariusz dla miast na prawach powiatu: http://goo.gl/forms/Bf4ZwglHDo

- Kwestionariusz dla powiatów niebędących miastem na prawach powiatu: http://goo.gl/forms/eEvTAQ5hJP

 

————————————————————————————-

W dniach 28-29.05.2015 r. Prof. Jan Fazlagić był na konferencji naukowej „The World Intellectual Capital for CommunitiesConference on Intellectual Capital for Communities”. Przedstawił prezentację pt. „Measuring intellectual capital at the county level in Poland”.

Prezentacja do pobrania: Jan Fazlagic, Robert Skikiewicz – Measuring intellectual capital at the county level in Poland

Cały świat mówi o znaczeniu wiedzy i kapitału intelektualnego. Prawie we wszystkich prezentacjach mówi się o przyspieszeniu wzrostu w Europie. Niestety nikt nie zwraca uwagi na fakt, że aby samochód szybciej jechał nie trzeba instalować mocniejszego silnika. Wystarczy, aby samochód stawiał „mniejsze opory”. W Polsce sytuacja z innowacyjnością właśnie tak wygląda. Mamy coraz bardziej innowacyjne firmy – jesteśmy światowym liderem w produkcji drukarek 3D. Jednocześnie mamy jedne z najsłabszych uczelni w Europe. Najlepsza polska uczelnia (UW) plasuje się w trzeciej setce najlepszych uczelni na świecie. Tak więc Polska tak naprawdę nie musi inwestować więcej w innowacje. Wystarczy, że zreformuje system innowacji (NIS) a w nim, przede wszystkim uczelnie. Chińczycy już zaczynają zamykać fabryki, bo koszty pracy zaczynają rosnąć. Stawiają na innowacje.

Czas na Polskę. Czas na reformę polskich uczelni.

Jan Fazlagic 1Jan Fazlagic 2Jan Fazlagic 3

Comments are closed.